JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ ODCIZENÍ (ELEKTRO)KOLA?

 • Neprodleně informujte Polici ČR na telefonním čísle 158 nebo 112! Trvejte na sepsání protokolu. Uveďte podrobný popis kola včetně detailů a soustřeďte se na neodstranitelné detaily (vrypy, odřeniny, barva sedla, …). Doporučujeme, aby bylo vaše kolo něčím jedinečné (natřený rám nebo vidlice, samolepky apod.). Pokud policie vaše kolo najde, může těmito detaily eliminovat problém, jak dokázat, že skutečně kolo skutečně patřilo vám. Fotografie a policejní protokol pomohou, aby se  vám kolo po nalezení vrátilo. V případě, že máte kolo vedené v Centrálním registru kol u Městské policie, v okamžiku nahlášení krádeže bude toto kolo vedeno jako hledané. Měly by být informovány hlídky, které jej podle údajů zadaných při evidenci hledají mezi koly jezdícími po okrese v době odcizení (možná se vám už stalo, že vedle vás zpomalilo policejní auto a policista si prohlížel vaše kolo). Následně jsou s databází kradených kol porovnávána kola nabízená v bazarech.
 • V případě, že máte uzavřeno pojištění, neprodleně informujte pojišťovnu - písemně, telefonicky, v elektronické podobě, že došlo ke vzniku škody.
 • Doporučujeme prohledat okolí místa, kde ke krádeži došlo.
 • Jestliže bylo kolo ukradeno v domě, informujte se u obyvatel domu, zda neviděli v domě cizí osoby nebo něco neobvyklého.
 • Zjistěte v bazarech, zda někdo nenabízel odcizené kolo nebo se ptal na nabíječku k baterii, popř. Dejte majiteli bazaru výrobní číslo ukradeného elektrokola spolu se svými kontaktními údaji (telefon, email apod.).
 • Informujte prodejce elektrokola – v případě, že bylo kolo odcizeno bez klíčků k baterii a bez nabíječky, je pravděpodobné, že se zloděj bude snažit si tyto věci opatřit. Bez nich je ukradené kolo bezcenné.
 • Informujte cyklisty na stránkách www.dolekop.com - po registraci na tomto serveru - na volně umístěných fotkách v kategorii „Nová foto“ vložte aktuální fotografii vašeho elektrokola s popisem a uvedením výrobního čísla a číslo baterie.
 • Vložte aktuální foto s popisem na stránky www.cyklobazar.cz do sekce prodej kola s textem „POZOR prosím o pomoc při hledání odcizeného kola“. Cyklisté jsou všímaví a většinou rádi pomohou.
 • Vložte váš případ do veřejné databáze kradených věcí - www.kradene.cz

JAK SNÍŽIT RIZIKO KRÁDEŽE (ELEKTRO)KOLA?

 • POJIŠTĚNÍ – doporučujeme vaše kolo si pojistit
 • ZAMYKÁNÍ – K zabezpečení kola doporučujeme používat kvalitní zámky, které proces odcizení (e-)kola maximálně znesnadní (ochrana proti brutálním útokům, vytržení, odvrtání, vyhmatání, proti použití tzv. "ICE SPRAY" apod.).  Předpokladem je samozřejmě uzamčení k pevnému tělesu, nejlépe k cyklostojanu, k zábradlí nebo k  dopravní značce (POZOR! Značka nesmí se dát vysunout z podstavce!). Pokud musím kolo nechat o samotě delší dobu bez možnosti kontroly doporučujeme vzít si sebou baterii. V případě, že vlastním skládací (e-)kolo, mohu jej uzamknout ve stavu složeném bez možnosti okamžité jízdy, což může opět odradit odcizení.